Czas potrzebny na przygotowanie: 60min

Poziom trudności: średni

 

Składniki:

- Polędwica wieprzowa: 600g
- Szynka Parmeńska: Jedno opakowanie ok. 80-100g
- Ser żółty:200g
- Pasta z czarnego czosnku: 30g
- młode ziemniaki / frytki / kulki ziemniaczane - wedle uznania
- 2/3 główki cebuli
- 3 ząbki czosnku białego
- średnia cukinia
- oliwa
- musztarda

Przyprawy: sól, pieprz, oregano

 

Polędwice wieprzową nacieramy pastą z czarnego czosnku, po czym odstawiamy ją na minimum 2h aby mięso odpowiednio nią przeszło. Przyprawiamy polędwicę solą oraz pieprzem. Starkowany ser żółty układamy na górze polędwicy po czym owijamy ją na około plastrami szynki parmeńskiej, zamiast szynki możemy również użyć boczku. Owiniętą polędwicę posypujemy oregano i układamy na jej górze dodatkowo pocięte na ćwiartki ząbki białego czosnku, wkładamy do naczynia żaroodpornego po czym polewamy z wierzchu oliwą. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 stopni i umieszczamy w nim nasze danie na ok 30-40min.

 

Myjemy młode ziemniaki pozostawiając je w mundurkach, cebulę kroim w ćwiartki oraz cukinie na cienkie plasterki. Wszystkie te składniki doprawiamy solą, pieprzem oraz oregano. Dorzucamy po 30-40 min do naczynia żaroodpornego i polewamy oliwą. 

W między czasie kontrolujemy naszą polędwicę, możemy ją delikatnie naciąć aby sprawdzić ile czasu powinna jeszcze być w piekarniku, zależnie od jej grubości ten czas może się wydłużyć, pare minut przed końcem wyciągamy naczynie i posypujemy naszą polędwicę starkowanym serem. Podajemy z musztardą, która idealnie komponuje się z naszym daniem.

 

Smacznego!